Pomáháme dětem společně

V dubnu letošního roku se žáci, rodiče i zaměstnanci naší školy zapojili do charitativní sbírky organizace Život dětem. Díky prodeji předmětů s logem organizace se podařilo vybrat krásných 7 675 Kč.
Vybraná částka bude využita na pomoc dětem se závažnými zdravotními problémy, zejména na pořízení rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, zdravotnického materiálu či na podporu rehabilitačních pobytů.
Děkujeme všem žákům, rodičům i zaměstnancům školy, kteří se do sbírky zapojili. Velmi si vážíme toho, že společně pomáháme tam, kde je to potřeba.

Mgr. Marta Ročková

České středohoří očima čtvrté a páté třídy

Na konci května žáci čtvrté a páté třídy vyrazili na dvoudenní výlet. Když dostali po návratu jednoduchou otázku: „Co tě napadne, když se řekne České středohoří?“, vznikla úžasná mozaika vzpomínek. Tady jsou jejich seskládané bezprostřední reakce.

První den byl ve znamení velkých kontrastů – od středověkých hradů až po pohodu na pláži. Výšlap na hrad Bezděz byl pro mnohé pořádná „makačka“ po klouzavých kamenech, ale průvodce, který věděl všechno, socha čerta a výhled na hrad Housku za tu námahu stály. Následovalo Máchovo jezero, kde si všichni připadali jako u moře. Stavěly se hrady z písku, chladily se nohy ve vodě a hitem dne se stala ledová tříšť a osvěžující zmrzlina. Cestou dál se třída zastavila v Lounech v kostele sv. Mikuláše s neobvyklou střechou a obrovským vyřezávaným oltářem, kde zrovna probíhala májová mše. Azyl na nocování pak poskytla škola v Panenském Týnci. Než se šlo spát do tělocvičny, stihla se vybíjená na hřišti a večerní výprava do nedostavěného chrámu ze 14. století. Děti v něm popisovaly zvláštní, uklidňující atmosféru, „proud čisté energie“ a parádní keřové bludiště.

Druhý den provázelo školáky nejen sluníčko, ale i pořádný vítr. První zastávkou byl skanzen v Třebízi a návrat do starých časů. Kluci se zde stali obětí rafinovaného žertíku s páskem. Byla zde také kolébka, která se sama hýbala kvůli ohnutému prknu. Při odjezdu navíc všechny překvapil malý větrný vír, který na parkovišti roztáčel prach a listí. Poté se jelo na zříceninu Hazmburk. Cesta nahoru byla strmá, žáci využili zkratku s provazem a nahoře na ně čekal takový vichr, že je na vyhlídce z Bílé věže „málem odfoukl“. Finální a zaslouženou tečkou se stala posvátná hora Říp. Výšlap mezi čedičovými skalami byl sice strmý a podle některých byl Říp „docela drahý“, ale společná fotka u rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha, pohled na kámen praotce Čecha a nanuk na posilněnou byly skvělou odměnou před cestou domů.

Když to podtrhneme a sečteme, České středohoří zanechalo v dětech hluboký dojem. Co si z něj odvážejí nejvíce? „Kopce, stromy, příroda, skály a hlavně bolest nohou, když se chodí po kopcích!“ zaznívalo v odpovědích. Došlo i na úsměvné momenty: „Zůstala mi flaška na stromě, ale pak jsme ji sundali,“ nebo „Spadnul jsem na pařez.“ Všichni se ale shodli na jednom: byl to nejlepší školní výlet a na tyto zážitky nikdy nezapomenou.

Závěrem bych chtěla moc poděkovat paní učitelce Haně Chadimové za to, jak skvěle celý výlet naplánovala a zorganizovala. Velké děkuji patří také dvěma tatínkům panu Broklovi a panu Holomkovi, kteří se postarali o bezpečný doprovod, pomohli s hladkým průběhem celé akce a postarali se o to, že na tento společný zážitek budou děti i dospělí rádi vzpomínat.

Mgr. Kristýna Zahálková

Cyklovýlet – 4. ročník

Žáci čtvrté třídy v pátek 19. 6. 2026 vyměnili školní lavice za cyklistická sedla a vyrazili na cyklovýlet. Start i cíl byl přímo u Základní školy Borová a celá trasa v nohách dětí zanechala poctivých 16 kilometrů. Náš cyklovýlet začal ranním srazem u školy, odkud jsme vyrazili lesními cestami směrem k prameni Černého potoka, potom nás čekalo stoupání na Spálený kopec (766 m n. m.) a zasloužená svačina. Kousek pod vrcholem jsme si udělali pěší odbočku k přírodní památce Rybenské perníčky. Po návratu ke kolům nás čekal sjezd z kopců dolů do vesničky Pustá Rybná. Odtud už naše cesta směřovala přímo na lesní koupaliště v Borové. Tady šla kola okamžitě stranou a unavené nohy vystřídala čistá radost z chladivé vody. Z koupaliště už to byl jenom příjemný dojezd zpátky k naší základní škole, kde jsme celý úspěšný den bezpečně zakončili. Takový skvělý výlet by se ale neobešel bez obětavého týmu dospělých v zádech. Poděkování patří paní Andrlíkové za občerstvení a panu Herdovi a panu Zahálkovi za střežení bezpečnosti dětí na silnicích, křižovatkách i lesních cestách, za technické zázemí a za dodávání motivace, energie a dobré nálady celému našemu pelotonu.

Mgr. Kristýna Zahálková

Dopravní hřiště

Poslední týden v květnu žáci první, druhé a třetí třídy vyrazili vlakem na dopravní hřiště do Poličky. Procvičili si zde jízdu na kole, pravidla silničního provozu, dopravní značky, barvy na semaforu a spoustu dalšího. Počasí jim přálo a děti si to skvěle užily.

Mgr. Marta Ročková

Foto: Jana Jílková a Mgr. Marta Ročková

Budoucí prvňáčci navštívili naše prvňáky

Ve středu 27. 5. 2026 jsme přivítali předškoláky z mateřské školy, ze kterých se už po prázdninách stanou školáci. Přišli se podívat, jak to v takové 1. třídě chodí. Naši současní prvňáčci předvedli předškolákům, jak už jim jde plynulé čtení, jak dokážou pracovat s textem a ukázali jim také své Slabikáře a pracovní sešity. Děkujeme školkáčkům za návštěvu a našim prvňákům za to, jak skvělými a trpělivými hostiteli byli. Už teď se na nové spolužáky v září moc těšíme!

Mgr. Kristýna Zahálková
Foto: Mgr. Markéta Romportlová

Ukončení kroužků a náboženství 2025/2026

keramický kroužek ……………….. ukončení 25. 5. 2026
pěvecký sbor ………………………… ukončení 25. 5. 2026
šachy ……………………………………. ukončení 23. 6. 2026
angličtina 1. a 2. ročník …………. ukončení 19. 5. 2026
sportovní kroužek …………………. ukončení 26. 6. 2026
náboženství …………………………… ukončení 3. 6. 2026

Čtvrťáci a páťáci navštívili Masarykovu základní školu v Poličce

Dne 20. 5. 2026 žáci čtvrté a páté třídy vyrazili na exkurzi do ZŠ Masarykova v Poličce. Pro čtvrtou třídu to byla ideální příležitost podívat se, jak to chodí na „velké“ škole. Získali inspiraci a přehled o možnostech, které jim pomohou při rozhodování, kam po páté třídě pokračovat. Pro část páté třídy byl den o něco napínavější. ZŠ Masarykova otevírá specializovanou třídu pro nadané žáky a někteří naši páťáci zde rovnou absolvovali přijímací řízení.

Hned u vchodu nás přivítala paní ředitelka, která nás osobně provedla celou školou. Ukázala nám tělocvičny, IT učebny, dílny, kuchyňku, učebnu přírodopisu a chemie a nechala nás nahlédnout přímo do výuky v některých třídách. Podívali jsme se i na venkovní areál – sportovní hřiště a školní zahradu, která slouží jako přírodní učebna.

Během prohlídky nás čekalo milé setkání s bývalými borovskými žáky, ze kterých jsou dnes už deváťáci. Udělalo nám radost, když nám řekli, že všichni úspěšně zvládli přijímací zkoušky a dostali se na své vysněné střední školy. 

Ve čtvrtek 21. 5. jsme se dozvěděli, že všichni naši páťáci, kteří se hlásili do třídy pro nadané žáky, u přijímacího řízení uspěli a byli přijati.

Děkujeme ZŠ Masarykova za vřelé přivítání.

Mgr. Kristýna Zahálková

Základní škola Borová získala dotaci na novou školní přírodní zahradu

Základní škola Borová úspěšně získala finanční podporu ze Státního fondu životního prostředí ČR na projekt „Školní přírodní zahrada Borová“. Dotace je poskytována v rámci Národního programu Životní prostředí. Díky této podpoře projde proměnou venkovní areál školy na ploše 350 m². Cílem je vytvořit inspirativní zázemí pro environmentální výchovu a praktickou výuku pod širým nebem. V zahradě vyrostou vyvýšené záhony pro pěstování bylinek či zeleniny, vysázeny budou jedlé keře a přibude také zahradní domek na nářadí s odchytem dešťové vody. Součástí úprav budou také adaptační prvky reagující na klimatické změny, jako je lepší hospodaření s dešťovou vodou a podpora místní biodiverzity. Samotná realizace proběhne v roce 2026. Žáci se tak již brzy mohou těšit na učebnu přímo uprostřed přírody.

Mgr. Kristýna Zahálková

Naši páťáci a testy České školní inspekce

Česká školní inspekce (ČŠI) pravidelně provádí plošné testování žáků 5. ročníků. Letos se naši páťáci zaměřují na český jazyk a matematiku. Pátý ročník je pro děti významným milníkem – uzavírá první stupeň základní školy. Cílem inspekčního testování není známkovat jednotlivé žáky nebo vytvářet žebříčky úspěšnosti škol. Hlavním záměrem je poskytnout cennou zpětnou vazbu. Vše se odehrává elektronicky na počítačích. Otázky nejsou postavené na pouhém mechanickém biflování, ale ověřují, jak žáci dokážou své znalosti využít v praxi. Výsledky testů se nezapočítávají do běžné klasifikace na vysvědčení. Není proto důvod k žádnému stresu ani k nadměrné domácí přípravě. Nejlepší průpravou je pro děti systematická práce, kterou v hodinách odvádějí po celých pět let. Po vyhodnocení obdrží každý žák svůj vlastní osobní report, který rodičům skvěle napoví, v čem jejich potomek vyniká a kde má naopak ještě drobné rezervy. Testování ČŠI tedy nevnímáme jako strašáka, ale jako užitečný kompas, který našim páťákům pomůže úspěšně vykročit do další fáze jejich školního života.

Mgr. Kristýna Zahálková